Örnek HTML sayfası
Bugun...YENİ SINAV SİSTEMİ NETLEŞİRKEN NELER GETİRİYOR?
Tarih: 19-11-2017 15:15:58 + -facebook-paylas
Tarih: 19-11-2017 15:15

YENİ SINAV SİSTEMİ NETLEŞİRKEN NELER GETİRİYOR?

Okul başarısını geliştirme uzmanı ve eğitimci Koray Varol, son açıklamalarla birlikte bu yılın sınav yol haritasının bir hayli netleştiğini, sadece soru sayısı ve konu dağılımı ile alakalı açıklamanın beklendiğini söyledi. Varol, bu yıl sadece son sınıf konularından soruların gelecek olmasının öğrencilerin kaygılarını gidereceğini vurguladı.

Koray Varol Akademi Yayınları tarafından yeni eğitim sistemiyle ilgili basın açıklaması yapıldı. 

 

Koray Varol Akademi Yayınları Basın Bülteni

 

Yeni sınav sistemi netleşiyor

 

“Her soruya odaklanmak önem kazandı”

Okul başarısını geliştirme uzmanı ve eğitimci Koray Varol, son açıklamalarla birlikte bu yılın sınav yol haritasının bir hayli netleştiğini, sadece soru sayısı ve konu dağılımı ile alakalı açıklamanın beklendiğini söyledi. Varol, bu yıl sadece son sınıf konularından soruların gelecek olmasının öğrencilerin kaygılarını gidereceğini vurguladı.

 

 

TEOG yerine getirilecek olan yeni sınav sisteminin ayrıntıları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Yeni sistemde bu yıl sadece 8’inci sınıf konularından sınav sorusu gelecek. Sorular temel zorunlu derslerden olacak. Sınavda eşitlik olursa okul başarı puanına bakılması gündemde... Milli Eğitim Bakanlığı diğer sınıfların derslerinin ise sınavlara önümüzdeki yıllarda kademeli olarak yansıtılması üzerinde çalışıyor. Üç yanlış bir doğruyu götürecek ve özel okullar da aynı sınav sistemini kullanacaklar. 

 

 

Yeni sistem ne getirecek?

Koray Varol Akademi Yayınları’nın Kurucusu ve Eğitimci Koray Varol, son açıklamalarla birlikte bu yılın sınav yol haritasının bir hayli netleştiğini, sadece soru sayısı ve konu dağılımı ile alakalı açıklamanın beklendiğini söyledi. Bu yıl sadece son sınıf konularından soruların gelecek olmasının öğrencilerin kaygılarını gidereceğini belirten Varol, “Öğrenciler, 6 ve 7’inci sınıf kitaplarını atmıştı. Artık sınava odaklanmaları daha kolay olacak” dedi.

 

 

Her soruya teker teker odaklanmak gerekiyor

Yeni sistemde yanlışların doğruyu götüreceğinin altını çizen Varol, “Eski sistemde öğrenci 5 soruyu, yanlış doğruyu götürmediği için atıyordu. Hepsi doğru çıkarsa iyi bir okul kazanıyor, hepsi yanlış çıkarsa hiçbir okulu kazanamıyordu. Yen sistemle bu durum değişti. Her soruya teker teker odaklanmak, emin olmayan soruyu işaretlememek önemli hale geldi. Ayrıca sınavı kazanamayan öğrenciler, bu sistemle birlikte öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek. Bu nedenle veli ve öğrencilerin tercih yaparken dikkatli olmaları gerekiyor” diye konuştu.

 

 

Düzenli ders çalışmanın önemi arttı

 

Eğitimci Varol, yeni sistemde ailelere ve öğrencilere dikkat etmeleri gereken konular hakkında şu önerilerde bulundu: “MEB tarafından hazırlanan okul müfredatları doğrultusunda kitap okumak, düzenli ödev yapmak, ders çalışmak gerekiyor. Çalışma ortamı çocuğun başarısını etkileyen önemli unsurlardan biridir. Öncelikle dikkat dağıtmaktan uzak ders çalışmaya uygun olarak düzenlenmelidir. Öğrencinin odası sade ve gereksiz eşyalarla dolu olmamalıdır. Aile bu noktada, öğrencinin yaptığı hareketler üzerinden motivasyon sistemini kurgulamaya çalışmalıdır.”

 

 

Ayrıntılı Bilgi ve İletişim: Mois İletişim, Nurcan Arda 0532 768 64 68 - 0212 244 64 11iletisim@mois.com.trnurcanarda@gmail.com Burak Özcan 0533 701 72 00 burakozcan@mois.com.tr
Kaynak: Koray Varol Akademi Yayınları

Editör: Muzaffer Özeroğlu

Bu haber 1267 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
544 Okunma
529 Okunma
479 Okunma
467 Okunma
436 Okunma
418 Okunma
386 Okunma
360 Okunma
325 Okunma
311 Okunma
260 Okunma
251 Okunma
2361 Okunma
1945 Okunma
1880 Okunma
1803 Okunma
1698 Okunma
1649 Okunma
1597 Okunma
1530 Okunma
1511 Okunma
1449 Okunma
1443 Okunma
1439 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI