Bugun...TÜRK MİLLETİNİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!
Tarih: 29-10-2017 09:06:16 + -


29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kuruldu. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte Türk Milleti yeniden doğru. İşte bu nedenle Türk Milletinin doğum gününü kutluyoruz.

facebook-paylas
Tarih: 29-10-2017 09:06

TÜRK MİLLETİNİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

MEKTUP EDEBİYAT HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

29 Ekim 1923 tarihinde atılan bu temelin ilelebet devam edeceğine inanıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşu, vatanın yeniden imar edilmesini sağladı. Yıkık, dökük ve viraneye dönmüş vatan topraklarını adeta inşaat sahasına çevirerek, yokluktan ve yoksulluktan bıkmış bir milleti yeniden diriltti. Bir yandan ülkenin yeni baştan imarı sağlanırken, bir yandan da bu enkazın üzerinde yeni bir devlet kurularak millete ümit verdi. Şüphesiz bunun mimarı Gazi Mustafa Kemal’dir.

 

94 yıl önce kutsiyetine saldıranlara karşı koyarak değerlerine sahip çıkan bu millet, azim ve kararlılıkla onurunu korumuş ve harabenin üzerine yeni bir devlet kurarak milleti onure etmiştir. İşte Cumhuriyet, bu onurlu mücadelenin sonunda bu milletin hak ettiği önemli bir değerdir. Çünkü bu millet, tarih boyuncu boyunduruk altında yaşamamış ve esareti kabul etmemiştir. Bu milletin ruhundaki özgürlük meşalesi şüphesiz mazlum ve mağdur olan başka milletlere de yol gösterici olmuştur. Bu mücadele, mağdur ve mazlum olan Türk milletinin İstiklal mücadelesi olmuştur. Bu mücadele, milletin inanç ve kutsal saydığı değerlerine olan bağlılığıyla sürdürülmüştür. Tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir zaferle sonuçlanmıştır. Aziz milletimiz, istiklal ve istikbal konusu olduğu zaman kararlılığını göstermiş, birlik ve beraberlik içerisinde inançlı bir şekilde mücadele ederek bağımsızlığını kazanmıştır.

 

94’ncü yılını kutladığımız Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugünlere gelmesini sağlamıştır. Geçmişte olduğu gibi, bugünde aziz milletimiz bütün değerleriyle devletini yaşatmak için çalışmalı, Cumhuriyetin temel değerleriyle millet olarak daha ileriye gidilebileceğini anlamalıdır. Cumhuriyet sayesinde elde ettiğimiz kazanımlarımızı yaşatmak ve daha ileriye taşımak hepimizin görevidir.

 

Mektup Edebiyat Dergisi olarak,  Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’ncı yılında milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyoruz. Bu uğurda hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi ve Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 
Kaynak: Mektup Edebiyat Dergisi

Editör: Muzaffer Türkoğlu

Bu haber 988 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI