Bugun...MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’U RAHMETLE ANIYORUZ.
Tarih: 27-12-2017 13:30:05 + -


Milli şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 81. Yıldönümünde anılıyor.

facebook-paylas
Tarih: 27-12-2017 13:30

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’U RAHMETLE ANIYORUZ.

MEKTUP EDEBİYAT DERGİSİ/ ÖZEL HABER

Mehmed Râgıf, daha sonra Mehmet Âkif Ersoy (20 Aralık 1873 - 27 Aralık 1936), Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve siyasetçi. Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarı olarak Türk Milletinin gönlünde taht kurmuş büyük bir fikir adamıdır.

 

Mektup Edebiyat Dergisi olarak, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet anıyoruz. İstiklal mücadelemizde aziz milletimiz bir destan yazmıştır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bu destanın yazılmasında henüz çocuk yaştaki vatan evlatlarımızın olduğu kadar, vaaz, yazı ve şiirleriyle milletin manevi duygularını şahlandıran Akif’in de büyük katkısı vardır. O, yazı, şiir ve vaazlarıyla bu milletin manevi ve fikri cephesini oluşturan, aziz milletimize moral ve motivasyon veren, cephedeki yiğitlerimize olduğu kadar milletimizi cesaretlendiren eşsiz bir şahsiyettir.

 

Akif, fikirleriyle milli mücadeleye katılmış ve o ruhla millete yeni bir fikir aşılamıştır. O fikir hiç şüphesiz millet olma bilinci, vatan, bayrak ve dindir. Milleti aydınlatmış, uyuyan bir ruhu uyandırmıştır. İnançla, imanla milli mücadeleye ruh vermiştir. Ahlak, edep, karakter ve erdemli insan olabilmenin manevi ruhunu yansıtmıştır.

 

Mehmet Akif Ersoy, sadece sanatıyla değil, aynı zamanda düşünce, fikir ve şahsiyetiyle de övgüyü hak etmiş ve değer verdiği bu aziz milletten hak ettiği takdiri görmüştür. O, büyük bir dava adamı, ender rastlanan şahsiyetlerden biridir.

 

81 yıl önce kaybettiğimiz bu büyük şahsiyeti rahmet, şükran ve minnet duygularıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz.
Kaynak: Mektup Edebiyat

Editör: Mehmet Karakoyunlu

Bu haber 1182 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI