Örnek HTML sayfası
Bugun...MEKTUP EDEBİYAT OLARAK ÇOCUK EDEBİYATÇILARINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!
Tarih: 14-11-2017 16:44:22 + -


Son zamanlarda yayınlanan ve hatta okullara kadar giren bazı kitaplarda çocukların ruh sağlığını tehlikeye sokacak cümlelerin yer aldığını üzülerek görüyoruz.

facebook-paylas
Tarih: 14-11-2017 16:44

MEKTUP EDEBİYAT OLARAK ÇOCUK EDEBİYATÇILARINI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!

MEKTUP EDEBİYAT HABER MERKEZİ / ÖZEL HABER

Son olarak bir çocuk kitabında yer alan şu cümleler tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor: “Kızım büyüdün artık, güzel bir kız oldun. Ne yazık ki annen öldü. Ölen ile ölünmüyor, yaşam sürüyor. Benimle evlenir misin?”

 

Pedagog, klinik psikolog, Akademisyen ve oyun terapisti Dr. Sevil Yavuz buna ilk tepkiyi gösteren isim oldu. Change.org isimli kampanyalar düzenleyen bir sitede bu yayına karşı imza kampanyası başlattı. Dr. Sevil Yavuz, çocuk kitapları yazmanın ciddi bir iş olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Çocuk kitabı yazmak çok ciddi bir iştir. Çocukların düşünce yapısını ve psikolojisini iyi bilmek gerekir. Eğer bunu bilmeyen biri yazıyorsa bu konuda uzman tarafından denetlenmelidir.

 

Çocuklar için hazırlanan bu kitaplarda verilen sublimal, dehşet verici mesajlar çocukların bilinçaltına ekilmektedir. Bu kitaplarla büyüyen çocuklar  şiddete meyilli, sapkın davranışlar gösteren, ruh sağlığı bozuk bireyler olacaktır.

 

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikâye kitabı, soru bankası, ders kitabı, vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmelidir.

 

Bazı Çocuk Kanalları, çocuklar için geliştirilen bir çizgi filmi projesini kabul etmeden önce bu alanda uzman kişinin raporunu şart koşuyor. Yetkililer en kısa zamanda çocuk yayınları için de aynı şartı getirmeli ve bununla ilgili kanuni yaptırım uygulamalıdır.

 

 Bu kadar basit bir çözüm varken bunu hayata geçirmek yerine, çocuklarımızın ruh sağlığı ile oynamamız doğru değil. Ruh sağlığı bozuk çocuklar demek, ruh sağlığı bozuk bir toplum demektir. Siz de sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız KAMPANYA destek olun ve çocuk yayınları için uzman raporu şartı kanunlaşsın.

 

Mektup Edebiyat olarak soruyoruz; bu ülkede hiç mi çocuk edebiyatçısı yok? Bu tür yayınları denetleyen hiç kimse yok mu? Yayıncılar böyle bir yayına nasıl ve hangi gerekçeyle göz yumuyor? Çocuk kitabı yazan yazarlar neden suskun?

 

Evet, bu ve buna benzer yayınların artış gösteriyor olması kaygı verici… Çocuklarımızın ruh sağlığıyla oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu tür yayınlar ortaya çıktığı zaman sorumluluk sahibi her ferdin, her kuruluşun tepkisini göstermesi gerekir. Ahlak ve vicdan sahibi herkesin sesini çıkartması gereken ciddi bir sorundur. Nitekim bu ülkede çocuk ve yetişkin yazarların çeşitli birlikleri var. Bunların neden sesi çıkmaz?

 

Mektup Edebiyat Dergisi olarak, çocuk edebiyatçılarını, edebiyat topluluklarını göreve çağırıyoruz! Hangi zihniyetle yazıldığı belli olmayan bu tür yayınlara karşı tepki göstererek yayınlanmasına engel olalım. Özellikle çocuk edebiyatçıları tepkilerini göstermelidir. Yoksa korkuyor musunuz? Dr. Sevil Yavuz’un belirttiği gibi ‘çocuk edebiyatı yayınları uzmanlar tarafından denetlenirse, uzman raporu şartı getirilirse’ yazdıklarınız yayınlanmaz mı?

 

 

 

 

 

 
Kaynak: Mektup Edebiyat

Editör: Salih Türkoğlu

Bu haber 1346 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
675 Okunma
655 Okunma
638 Okunma
632 Okunma
606 Okunma
511 Okunma
475 Okunma
471 Okunma
379 Okunma
353 Okunma
307 Okunma
304 Okunma
2339 Okunma
2239 Okunma
1815 Okunma
1752 Okunma
1751 Okunma
1743 Okunma
1668 Okunma
1563 Okunma
1517 Okunma
1466 Okunma
1414 Okunma
1392 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI