Örnek HTML sayfası
Bugun..."KIZIM, BENİMLE EVLENİR MİSİN?" BÖYLE ÇOCUK KİTABI OLUR MU?
Tarih: 14-11-2017 15:48:18 Güncelleme: 14-11-2017 15:58:18 + -


Dr. Sevil Yavuz; "çocuk yayınları için uzman raporu şartı kanunlaşsın."

facebook-paylas
Tarih: 14-11-2017 15:48


MEKTUP EDEBİYAT HABER MERKEZİ

Düzenlediği kampanyalarla tanınan Change.org isimli site bu seferde ‘Çocuk Kitapları Psikologlar tarafından kontrol edilsin!’ diyerek yeni bir imza kampanyası başlattı.

 

Dr. Sevil Yavuz’un girişimiyle başlatılan imza kampanyasının şimdiden 71.282 destekçesi  var. Muhatablarının TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TC. Cumhurbaşkanlığı olduğu belirtiliyor.  

 

Change.org’un başlattığı kampanyada çocuk kitaplarındaki tehlikeye dikkat çekiliyor.  Mektup Edebiyat Dergisi olarak imzalayarak destek verdiğimiz kampanya da Dr. Sevil Yavuz kampanyaya destek verilmesi için şunları söylüyor:

 

ÇOCUK KİTAPLARINDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT!

Son birkaç gündür çocuk kitaplarıyla ilgili skandal gelişmeler anne babaları şok etti. Birçok anne baba "Bu kitaplar uzmanlar tarafından kontrol edilmiyor mu?" diye sordu. Skandala konu olan kitaplardan birinde "Bir babanın kızına evlenme teklif ederek ensest ilişkiye özendirmesi; Başka bir kitapta "Babası tarafından çocuğun kafasının kesilmesi, annesi tarafından pişirilmesi ile şiddet ve cinayet işlemeye özendirmesi anne babalarda büyük endişeye neden oldu.

 

Çocuk psikolojisi ve gelişimini bilmeyen yetişkinler tarafından yazılan bu kitaplar çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Çocuklar travmaya çok açıktır. Özellikle somut düşünce döneminde olan küçük çocuklar okuduklarının etkisinde kalırlar.

 

Çocuklar okuduklarını uygularlar!

Çocuklar okuduklarını kesin doğru gibi algılar ve davranışlarına yansıtırlar. Örneğin çocuğunun başını kesen bir babanın olduğunu okuması "Ya babam bana kızar benim de başımı keserse" diye büyük bir korku neden olabilir. En kötüsü çocuk bu korkuyu içine atar ve kimseyle paylaşmadığı için bir süre sonra psikolojisi bozulur. Babasını kızdırmamak için ne yapacağını şaşır,. "Ya baban bana kızdıysa" her davranışında titremeye, geceleri gizli ağlamaya başlayabilir. Bu en basit örnekti. Başka bir örnek ise "Bir kişi hata yaptığında, demek ki başı kesiliyor" diye düşünebilir ve  kardeşini kıskan bir çocuk, kardeşine sinirlendiğinde mutfaktan bıçağı alıp kardeşinin boğazını kesebilir. Evet doğru duydunuz? Dehşet verici... Ama çocuklar işte bu şekilde her şeyden etkilenmeye hazırlar. Daha önce ben de superman gibi uçacağım deyip yüksek yerden atlayıp ölen kaç çocuk olduğunu biliyorsunuzdur.

 

Çocuk kitabı yazmak çok ciddi bir iştir. Çocukların düşünce yapısını ve psikolojisini iyi bilmek gerekir. Eğer bunu bilmeyen biri yazıyorsa bu konuda uzman tarafından denetlenmelidir.

 

Çocuklar için hazırlanan bu kitaplarda verilen sublimal, dehşet verici mesajlar çocukların bilinçaltına ekilmektedir. Bu kitaplarla büyüyen çocuklar  şiddete meyilli, sapkın davranışlar gösteren, ruh sağlığı bozuk bireyler olacaktır.

 

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için çocuklar (0-18) için basılan her türlü yayın (öykü, masal, hikâye kitabı, soru bankası, ders kitabı, vb.) içeriğinin çocuk psikolojisi ve gelişimi alanında uzman bir Klinik Psikolog/Psikolojik Danışman tarafından kontrol edilmesi şartı getirilmelidir.

 

Bazı Çocuk Kanalları, çocuklar için geliştirilen bir çizgi filmi projesini kabul etmeden önce bu alanda uzman kişinin raporunu şart koşuyor. Yetkililer en kısa zamanda çocuk yayınları için de aynı şartı getirmeli ve bununla ilgili kanuni yaptırım uygulamalıdır.

 

 Bu kadar basit bir çözüm varken bunu hayata geçirmek yerine, çocuklarımızın ruh sağlığı ile oynamamız doğru değil. Ruh sağlığı bozuk çocuklar demek, ruh sağlığı bozuk bir toplum demektir. Siz de sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız KAMPANYA destek olun ve çocuk yayınları için uzman raporu şartı kanunlaşsın.

 

Saygılar,

Dr. Sevil Yavuz

Pedagog & Klinik Psikolog, Akademisyen, Oyun Terapisti

Instagram @dr.sevilyavuz
Kaynak: change.org Dr. Sevil Yılmaz

Editör: Salih Türkoğlu

Bu haber 1957 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
618 Okunma
586 Okunma
536 Okunma
514 Okunma
482 Okunma
458 Okunma
450 Okunma
419 Okunma
401 Okunma
386 Okunma
344 Okunma
337 Okunma
2503 Okunma
2094 Okunma
2035 Okunma
1959 Okunma
1846 Okunma
1793 Okunma
1746 Okunma
1688 Okunma
1649 Okunma
1605 Okunma
1596 Okunma
1579 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI