Örnek HTML sayfası
Bugun...KARTAL AVCISI
Tarih: 14-08-2017 08:44:12 + -


Tulpar Janibyek'in öyküsü...

facebook-paylas
Tarih: 14-08-2017 08:44

KARTAL AVCISI

       Dünyanın ne kadar ilginç olduğunu yaşarken fark etmiyoruz ne yazık ki. Bazen hayat bize hiç ummadığımız yerde, gökyüzündeki yıldızlar gibi parlamaya yol açar. Bunu biz ancak şans ya da nasip olarak tanımlıyoruz. Uyanıp yatağınızdan kalktığınızda tamamen değişmiş bir hayat size kapısını açar.  

       Mucizevî hayatın davetlisi olan 13 yaşındaki kızın hayat hikayesi bir günde tamamen değişmişti. Aişolpanın hayatını değiştiren bir şans ya da kaderinde belirlenmiş olan nasibi mi, onu kimse bilemez.

       Güneş ışınları yüksek karlı Altai dağlarının tepesine inerken, Altai dağlarının kudreti Aişolpan’ın Beyaz kanat adılı kartalı ile hayallerinin zirvesine uçmasını seslenmiş gibi. Karlı Altai dağlarının bağırında yetişen bu küçücük kız hiç fark edilmeden büyümekteydi. Kendi ailesi civarında yaşayanlar bile bu kızı tanımıyordu, belli ki 13 yaşına gelene kadar.

       Kazak milleti için kartal her zaman güç ve özgürlüğün sembolü olarak yer almıştır. Kartal avcılığı, kazak kültürünün değerli bir geleneğidir. Bu gelenek nesilden nesile emanet edilen önemli miras. Asırlardır babalarından oğullarına öğretilen bu mirası küçük Kazak kızın da sahiplenmesi sadece Kazak milletini değil dünyayı şaşırtmıştı. Kartal’a olan sevgisi onu erkeklerden daha güçlü etmişti. Kartal avcılığı, kartalları eğiten erkeklerin gücünü ve sabrını deneyen tabiatın büyük imtihanıdır.

       21. yüzyılda sosyal medyanın gençleri köleleştirdiği, onları avrupa kültürüne yatkınlaştırdığı zaman Kazak kızının kendi kültürüne bağlı olması tüm dünyayı bir kere daha hayranlık içinde bırakmıştı. Küçük kızdaki  cesur ve güvenli adım onun hayatında önemli bir zirve yaptı. Aisholpan’nın Kartal festivaline katılması onun dünya’ya tanılmasına yol açmıştı. Onun kartal festivalinde 80’e yakın erkek yarışmacıyla güç yarışmasına girerek ‘’En İyi Kartal Avcısı’’ ödülünü alması hayatında büyük bir parlama yaptı. Bu cesur kızın hareketliği BBC kanal muhabirinin gözüne çarpmıştı. “The Eagle Huntress” adlı belgesel filmiyle New-York şehrinde düzenlenen ‘’Sundance Film Festival’’ine katılarak kendi hayatını filme çevirip dünyaca üne kavuşmuştu.

       Küçücük kızın geleneğe olan bağımlılığı, sadece Kazak milletini değil Moğol milletini de dünya’ya tanıtmıştı.  Küçük kızın kartal’a olan büyük sevgisi asırlardır değişmeyen geleneğe yenilik getirmiş, tarihi bir olay olmuştu. İnsanın isteyince değiştiremeyeceği, başaramayacağı bir şey olmadığını bu cesur kızın küçücük kalbinde taşıdığı sevgisi tüm dünyaya göstermişti. Cesur kartal avcısı Kazak kızı, sadece Moğolistan gazetecilerinin değil tüm dünya gazetecilerinin haber sayfasında övücü cümlelerle yer aldı.

       Kartal avcısı kızın başarısı Kazak milletini gururlandırmakla birlikte büyük bir eksikliği fark ettirmiş gibiydi. Kilometrelerce uzaklardan denizleri, ülkeleri kat ederek, yabancılar Altai dağlarının bağırındaki Kazakların geleneğini dünya’ya tanıtıyor. Yabancı ülkeden gelen gazeteciler Moğol topraklarına gelmeseydi cesur kartal avcısı olan küçücük kız fark edilir miydi? Bu değerli geleneğin ortasında büyüyen milletten birisi olarak bu kızın dünya’ya tanıtılmasına yol açabilir miydi? Ne yazık ki bu sorulara kimse olumlu cevap veremez. Kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel geleneğimizin değerini bilemeyen bir Kazak nesli yetişiyor. Bu eksikliğimizin farkında bile olamamak bizi utanma duygusundan uzaklaştırıyor!
Kaynak: Turpan Janibyek

Editör: Kürşat Kafkaslıoğlu

Bu haber 1684 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kazakistan Edebiyatı Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
622 Okunma
590 Okunma
547 Okunma
518 Okunma
486 Okunma
462 Okunma
454 Okunma
423 Okunma
405 Okunma
390 Okunma
348 Okunma
341 Okunma
2508 Okunma
2098 Okunma
2039 Okunma
1963 Okunma
1850 Okunma
1797 Okunma
1750 Okunma
1692 Okunma
1653 Okunma
1609 Okunma
1600 Okunma
1583 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI