Örnek HTML sayfası
Bugun...İLESAM'dan, Meclis'te görüşülmekte olan Torba Yasanın 7. Maddesine tepki
Tarih: 24-10-2017 14:18:30 Güncelleme: 24-10-2017 14:33:30 + -


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız'ın İLESAM web sitesinden yaptığı açıklamanın başlığı şöyle; SANATI VE SANATÇIYI KORUMAK ADINA… İLESAM ÜYELERİ, ESER SAHİPLERİ ve KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

facebook-paylas
Tarih: 24-10-2017 14:18

İLESAM'dan, Meclis'te görüşülmekte olan Torba Yasanın 7. Maddesine tepki

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Meclis'te görüşülmekte olan Torba Yasa'nın 7. maddesine tepki gösterirken, web sitesinden bir açıklama yaparak tepkisini dile getirdi. Üyelerine mesaj göndererek 7. maddeye karşı tepki gösterilmesi çağrısında bulundu. 

 

İLESAM'ın kamuoyunun dikkatine sunduğu açıklama şöyle:

 

SANATI VE SANATÇIYI KORUMAK ADINA… İLESAM ÜYELERİ, ESER SAHİPLERİ ve KAMUOYUNUN DİKKATİNE! / MEHMET NURİ PARMAKSIZSANATI VE SANATÇIYI KORUMAK ADINA… İLESAM ÜYELERİ, ESER SAHİPLERİ ve KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

      TBMM Komisyonlarından geçen ve yakında Meclis Genel Kuruluna gelecek olan Maliye Bakanlığının 130 maddeden oluşan torba yasa taslağındaki 7. MADDESİ yasalaşırsa sanat ve sanatçı gelir kaybedecek ve ileride ilim ve edebiyat, müzik, sinema ve güzel sanatlar alanında eser üreten neredeyse kimse kalmayacak.

      Aslında yıllardır Türkiye’deki bütün sanatçılar için 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 44 üncü maddesi ile CD, DVD, ses kaseti gibi taşıyıcı materyaller ile fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü teknik cihaz imal ve ithal eden gerçek ve tüzel kişilerden şahsi koplama harcı altında alınan copyright live de denilen dolayısıyla bu aletleri alırken bizim ödediğimiz paralardan toplanan bu gelir Avupa Birliği ülkelerinde ve dünyanın değişik yerlerde eser sahiplerine dönerken ve bir anlamda eser sahipleri için bir can suyu ve bir gelir olurken Maliye Bakanlığı tarafından sanatçılara hiç birşey ödenmeden genel bütçeye gelir kaydedilmek isteniyor.

      Her Türk vatandaşının sanatı ve sanatçıyı korumak için bu yasa taslağının 7. Maddesine karşı çıkması gerekiyor. Yoksa gelecekte ilim ve edebiyat, müzik, sinema ve güzel sanatlar alanında eser üreten kimse kalmayacak.

      Bu yasa taslağının bütün maddelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

http://kamuajans.com/images/dosyalarim/130_TORBA.pdf

      Torba yasa taslağındaki 7. MADDE ve kabul edilmez gerekçesinin tam metni yazının sonunda var.

      Sizlerden isteğim “sanatı ve sanatçıyı korumak ve eser sahiplerinin gelir elde etmesi için birlik olup yakında Meclis Genel Kuruluna gelecek olan Maliye Bakanlığının 130 maddeden oluşan torba yasa taslağındaki 7. MADDESİ’ne Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Kültür Turizm ve Maliye Bakanımıza, ana muhalefet ve muhalefet partileriyle tanıdığımız-tanımadığımız bütün milletvekillerimize atacağımız maillerle, çekeceğimiz fakslarla ve bütün sosyal medya araçlarında konuyla ilgili yapacağımız şahsi paylaşımlarınızla ya da bu yazımı paylaşarak tepkimizi gösterelim, bu yasa taslağının 7. Maddesine karşı çıkalım; sosyal medya araçlarımızdaki resmimizi bu yasa taslağının 7. Maddesine karşı çıktığımızı anlatan fotoğrafla değiştirelim, yoksa sanat-sanatçı ve hepimiz için çok geç olacak.

      Yarın itibariyle 3000’den fazla İLESAM üyesi bu metni gerekli yerlere gönderecektir lakin eser sahibi olmasak bile, siz sanatı ve sanatçıyı korumak adına aşağıdaki metni şu mail adreslerine ve faks numaralarına gönderebilirsiniz.

      Selam ve saygılarımla…

      Mehmet Nuri PARMAKSIZ 

      İLESAM-Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Genel Başkanı

**************************************** Cumhurbaşkanımız 

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yazmak için:

 https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspxcumhurbaskanligi@tcbb.gov.tr
T.C. Cumhurbaşkanlığı Faks: 0312 525 58 31

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a yazmak için: 

bimer@basbakanlik.gov.tr 
T.C. Başbakanlık Faks: (0312) 403 62 82 -0312 403 57 95

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’a yazmak için:
ozel.kalem@kulturturizm.gov.tr 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Faks: 0312 311 14 31

Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a yazmak için:
info@maliye.gov.tr 
Maliye Bakanlığı Faks: 0312 425 00 58

Milletvekillerimize mail göndermek için:

https://www.tbmm.gov.tr/devel…/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta

Sanatı ve Sanatçıyı Seven-Koruyan Bir Eser Sahibi/Vatandaş olarak,

SANATI VE SANATÇI YOK SAYAN, ASLINDA TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN ESER SAHİPLERİ İÇİN TOPLANAN ve ESER SAHİPLERİNE ÖDENMESİ GEREKEN ŞAHSİ KOPYALAMA HARCI DENİLEN COPYRİGHT LİVE’NİN MALİYE BAKANLIĞI’NIN 130 MADDELİK TORBA YASASINDAKİ 7. MADDE İLE “GENEL BÜTÇE GELİRİ OLARAK KAYDEDİLMESİ ŞEKLİNDE YASALAŞMASINA” KARŞIYIM!

TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN ESER SAHİPLERİ İÇİN TOPLANAN ve 16 YILDIR ESER SAHİPLERİNE ÖDENMEYEN ŞAHSİ KOPYALAMA HARCI DENİLEN COPYRİGHT LİVE’NİN MÜMKÜNSE HEPSİNİN ESER SAHİPLERİNE ÖDENMESİNİ, YA DA ESER SAHİPLERİNE ÖDENDİKTEN SONRA BİR KISMININ ŞİMDİKİ KANUNDA OLDUĞU GİBİ “fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi ile kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla” KULLANILMASINI İSTİYORUM.

TBMM Komisyonlarından geçen ve yakında Meclis Genel Kuruluna gelecek olan Maliye Bakanlığının 130 maddeden oluşan torba yasa taslağında yasalaşmasını istemediğim 7.madde ve kabul etmediğim gerekçesi aşağıdadır:

MADDE 7- 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 44 üncü maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “sonraki ayın en geç yarısına kadar Kültür Bakanlığı adına bir ulusal bankada açılacak özel hesaba” ibaresi “takip eden ayın en geç onbeşine kadar Kültür Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına” şeklinde, aynı fıkranın ikinci cümlesinde yer alan “Özel hesapta toplanan bu tutarların dörtte biri Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Saymanlığı hesabına aktarılır ve bütçeye gelir” ibaresi “Yatırılan bu tutarın dörtte üçü özel gelir olmak üzere tamamı genel bütçe geliri olarak” şeklinde değiştirilmiş, aynı fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiş, aynı maddenin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “Bu hesapta kalan miktarlar” ibaresi “ Özel ödenek kaydedilen tutarlar,” şeklinde değiştirilmiş ve aynı fıkranın ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Özel gelir kaydedilen tutarlar karşılığını Kültür ve Turizm bakanlığı bütçesinde açılacak tertiplere özel ödenek kaydetmeye ve bu suretle ödenek kaydedilen tutarlardan harcanmayan kısımları ertesi yıl bütçesine devran ödenek kaydetmeye Maliye Bakanı yetkilidir.”

GEREKÇE MADDE 7- 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 44 üncü maddesi ile CD, DVD, ses kaseti gibi taşıyıcı materyaller ile fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü teknik cihaz imal ve ithal eden gerçek ve tüzel kişilerden, yüzde 3’ü geçmemek üzere Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen oranlar çerçevesinde kesinti yapılmakta ve bu tutarların dörtte biri genel bütçeye, dörtte üçü ise Kültür ve Turizm Bakanlığında oluşturulan özel hesaba aktarılmaktadır. Söz konusu özel hesapta biriken tutar, Bakanlıkça fikri mülkiyet sisteminin güçlendirilmesi ile kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Madde ile, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun ortaya koyduğu temel ilkeler çerçevesinde; Hazine birliğini gerçekleştirmek amacıyla tüm gelir ve giderlerin bütçede yer almasını sağlamak, bütçe dışı harcama alanlarını sınırlandırmak, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlayacak sağlıklı bir hesap verme mekanizması oluşturmak ve kamu malî yönetimini bütçe hakkına uygun bir şekilde yürütmek amacıyla özel hesap uygulaması sonlandırılarak bu kapsamdaki hizmetlerin finansmanının Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden karşılanması amaçlanmaktadır.

Saygılarımla…

Ad-Soyad
Kaynak: İLESAM

Editör: Salih Türkoğlu

Bu haber 1339 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
596 Okunma
566 Okunma
543 Okunma
540 Okunma
531 Okunma
521 Okunma
510 Okunma
497 Okunma
480 Okunma
470 Okunma
470 Okunma
446 Okunma
2674 Okunma
2546 Okunma
2417 Okunma
2203 Okunma
2160 Okunma
2153 Okunma
2105 Okunma
2001 Okunma
1898 Okunma
1891 Okunma
1843 Okunma
1821 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI