Örnek HTML sayfası
Bugun...Bir Kadın Kayboldu Roman Özeti
Tarih: 04-02-2017 15:33:50 + -facebook-paylas
Tarih: 04-02-2017 15:33

Bir Kadın Kayboldu Roman Özeti

BİR KADIN KAYBOLDU ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: Esat Mahmut KARAKURT

 

1. Romanın Konusu:

 

Kocasını deliler gibi seven bir kadının psikolojik durumu ve sonucunda karşılaştığı olaylar.

 

2. Romanın Özeti

 

 

Kitapta dört ana karakter vardır. Selma, İrfan, Hümeyra ve Necmi. Selam ve Necmi uzun süren evliliklerinde mutsuzdurlar. Sebep ise genç, güzeller güzeli Hümeyra ile Necmi’nin birbirleriyle kıskandıracak bir ilişki içerisinde olmalarıdır. Kendini Tanrıya adar gibi kocasına adayan, aslında oldukça çekici ve güzel olan Selma, kendine hakim oalmayarak Hümeyrayı kıskanmakta ve tekrar kocasın sahip olmak istemektedir. Avukat İrfan Selmanın kardeşidir.

 

Yılbaşı gecesidir. Yağmurun yağması yıdızların kendilerini göstermelerine engel olamamaktadır. İnsanlar eğlencenin doruğundadır. Hümeyra da kendisini mutlu eden insanın yanına, Necminin evine gider. Necmi ile Hümeyra aşkın doruklarında birbirlerine sevgiyi haykırırken, olaydan herbi olan Necminin karısı Selma eve girer ve Hümeyraya iki el ateş eder.

 

Selma acılarının sebebi olarak gördüğü Hümeyrayı elinde olmayarak vurmuştur. Necmi Selmanın kardeşi avukat İrfanı arayarak olayı anlatır. İrfan hemen bir doktoru gasp suretiyle gözlerini bağlayarak eve getirir. Doktor Hümeyrayı hemen muayene eder ve Hümeyra zor da olsa hayatta kalır. Doktor yılbaşı yaşadığı bu olayın söylendiği gibi bir intihar değil, bir cinayet teşebbüsü olduğuna kanaat getirir ve hemen polise giderek olayı anlatır.

 

Polis uzun bir uğraş sonucunda ip uçlarından yola çıkarak olayın içinde kimler olduğunu çözer. Necmi, Selma, İrfan ve yatakta acıları geçmemeiş olan Hümeyra aynı evdedirler. Hümeyra ve Selam kimin haklı olduğunu tartışmakta, İrfan ise Selmaya olaydan polisin haberi olduğunu ve kaçmaları gerektiğini anlatmaktadır. O sırada bir takım sesler duyarlar.

 

Polisler eve gelmiştir. Hümeyra Selmayı koruyarak kimsenin kendisine ateş etmediğini, intihar etmek istediğini söyler. Selam yaptığı işten pişman olmadığının verdiği cesaretle her şeyi anlatır. Selam iki hafta hapiste kaldıktan sonra duruşmada hakim karşısına çıkarılır. Mehkemenin içi ve dışı olayı merak eden gazeteci ve insanlarla dolmuştur. Hakim önce fiziken çökmüş Selmayı, daha sonra da Hümeyrayı dinler. İki taraf ta duygusal hareket etmiş ve birbirlerine hak vermişlerdir. Hakim bu durumda karar vermekte zorlanır ve duruşmayı erteler.

 

Tekrar hapse yollanan Selmanın hala seven kalbi bu olaylara dayanamaz ve Selam kalp krizi geçirir. Son istek olarak doktorlardan; kocası Necmi ve (bilgi yelpazesi. com) Hümeyrayı görmek ister. Olayı öğrenen Necmi ve Hümeyra da bu arada hastneye gelirler. Selmanın halini görünce ikisi de ağlamaya başlar. Selam ise geldiklerini fark ederek zor da olsa açtığı gözleriyle onları yanına çağırır.

 

Selmaya akan göz yaşları gittikçe artarken; Selma büyük bir olgunlukla Tanrıya giderken içinin rahat olduğunu, aşkın acısından ölmenin huzurunu yaşadığını ve Necmi ve Selmanın, aşkı hissettikleri sürece yaşayacaklarını söyler. Bu sözlerden sonra Selma artık dayanamaz ve vefat eder.

 

3. Romanın Ana Fikri:

Bazen insan duygularıyla hareket ederek mantığa ters düşecek hareketler yapmak ister. O anlarda duygularımızla hareket etmek bazen doğru olan olabilir. Çünkü iş mantığa kaldığında; bu bizi hayatımız boyunca bir mutsuzluğa sürükleyebilir.

 

4. Kitaptaki Olayların Ve Şahısların Değerlendirilmesi:

 

Selma: Aşkın verdiği güçle hiç bir şeyden korkmayan, gözü pek, cesur ve duygusal bir kadın.

 

Necmi: Gördüğü her kıza aşık olabilecek, olayların sonucunu düşünmeden hareket eden, biraz saf ama yakışıklı bir adam.

 

Hümeyra: O da Selma gibi ölümüne aşık ve yanlış ta olsa aşkı uğruna her şeyi göze alabilecek bir kadın.

 

İrfan: Kardeşine bağlı, iyilik sever ve fedakar bir ağabey.

 

5. Kitap Hakkında Kişisel Görüşler: Kitap o kadar akıcı ve çekici ki; kitabı okumaya başladığınızda sandalyenizden kalkmanız son derece zor oluyor. Kitaptaki olay; hakimin duygusal davranmasının yanlışlığı dışında, son derece gerçekçi ve yaşanılabilir.
Kaynak: http://bilgiyelpazesi.com/egitim_ogretim/kitap_ozetleri/roman_ozetleri/bir_kadin_kayboldu_romaninin_ozeti.asp

Bu haber 1579 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Özetleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
595 Okunma
566 Okunma
543 Okunma
540 Okunma
531 Okunma
521 Okunma
508 Okunma
496 Okunma
480 Okunma
470 Okunma
469 Okunma
446 Okunma
2674 Okunma
2546 Okunma
2417 Okunma
2203 Okunma
2160 Okunma
2153 Okunma
2105 Okunma
2001 Okunma
1898 Okunma
1891 Okunma
1843 Okunma
1821 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI