Örnek HTML sayfası
Bugun...Bereketli Topraklar Üzerinde Kitap Özeti
Tarih: 04-02-2017 15:29:53 + -facebook-paylas
Tarih: 04-02-2017 15:29

Bereketli Topraklar Üzerinde Kitap Özeti

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE ÖZET KİTAP ÖZETİ ROMAN ÖZETİ

 

Yazarı: ORHAN KEMAL

 

Romanın Konusu

 

Orhan Kemal bu romanında Türk toplum yapısına ilişkin dönemsel bir gerçekliği yansıtırken, temelde Anadolu köylüsünün maddi şartlar nedeniyle dışarı açılma zorunluluğuna ve bu zorunluluk sonucunda şehir dünyasında ezilişini ve ‘ekmek derdi’peşinde insanlıktan çıkışını, yok oluşunu dile getirmektedir. Daha iyi bir yaşam seviyesine erişmek için Çukurova gurbetine giden üç köylünün bireysel dünyaları ve geleneksel değerleriyle şehrin bozulmuş insanî dünyası karşısında direnme çabasında, zor ve ağır şartlar altında fabrika ve tarım işçiliğine yönelişin anlatımıdır.

 

Romanın Özeti

 

 

Romanda, orta Anadolu’daki köylerinden Çukurova’ya çalışmaya giden üç kişinin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bu üç kişi; iflahsızın Yusuf, Pehlivan Ali ve Köse Hasan’dır. Bunlar aynı köyde kapı komşudurlar. Üçü de şehir hayatını bilmiyorlar. Fakat Yusuf biraz biliyor. Üçü birlikte Sivas’tan trenle yola çıkıyorlar ve Adana’ya geliyorlar. Adana’da bunlar gibi iş bekleyen birçok işçi vardır. Zor da olsa bir fabrikatör hemşehrilerinin yanında iş buluyorlar. Üçü de fabrikanın ayrı yerlerinde çalışıyorlar. Sadece akşamları görüşebiliyorlar. Kaldıkları ev ise âdeta bir ahır. Ama para kazanmak için her şeye katlanmak zorundalar. Kaldıkları bu evde köse topal adında yaşlı bir adam var. Çok kurnaz birisidir. Yemek yapmayı bilmediği halde yemek yaparak işçilere yemek satıyor ve bu yolla para kazanıyor. İşçiler bu kötü yemeği yemeye mecburdurlar.

 

Köse hasan çalıştırılmak için fabrikanın ‘sulu koza’bölümüne verilmişti. Ortamın soğukluğu yüzünden hasta olur ve yatağa düşer. Herkes kendi işine bakıyor ve köse hasan kaderine terk ediliyor. Köse topal bu hasta adama bir sıcak çayı bile parasız vermiyor.

 

Bu çevrede bir de Hidayetinoğlu adında bir avare var. Bu kişinin gözü Köse Topal’ın parasındadır. Hidayetinoğlu, Köse Hasan’a hasta iken gelip yardım ediyor. Başka kimse yardım etmiyor. Halbuki iki köylüsü ile kardeş gibiydiler. Anlaşılıyor ki şehirde herkes ekmeğinden başka bir şey düşünmüyor. Ve Köse Hasan ölüyor.

 

Köse hasan hastayken iflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali başka bir işe giriyorlar. Yusuf inşaatta, Pehlivan Ali ise kireç söndürmede görevlendiriliyor. Pehlivan Ali’nin Ömer Zorlu adında bir ustası var. Bu kişi Niğde’nin bir köyünden. On yıldır burada, karısı var; Fatma. Ömer Zorlu için aile müessesesi çok önemli değil. Kumarcı ve karısı ile fazla ilgilenmeyen bir tip. Fatma ile nikahsız yaşıyor. Pehlivan Ali nişanlı birisi ama Fatma’yı görünce çok hoşlanıyor. Yusuf akşamları Pehlivan Ali’ye öğüt veriyor ‘sen nişanlısın, boş ver elin karısını’diyor. Fakat Pehlivan Ali vazgeçmiyor. Günler sonra Fatma ile ilişki kuruyorlar. Kazandığı parayı da Ömer Zorlu’ya borç veriyor. Bütün bunları Fatma uğruna yapıyor.

 

İflahsızın Yusuf bir gün Hidayetinoğlu’nu görüyor. Hidayetinoğlu ona köse Hasan’ın öldüğünü söylüyor. ’sen nasıl hemşerisin?’diyor. İflahsızın Yusuf çok üzülüyor ama kendini suçlu hissetmiyor,

 

Pehlivan Ali ise Hidayetinoğlu ile birlikte Fatma’yı Ömer Zorlu’nun elinden alıp uzaklara ırgatlık yapmak için kaçıyor. Fakat burada da bir çingene kıza vuruluyor. Fatma’ya da başkaları göz koyuyor. Pehlivan Ali ile Fatma’yı ayırmak için ustabaşı, Pehlivan Ali ile Hidayetinoğlunu patosa çalışmaya gönderiyor. Ali ayrılmak istemiyor ama (bilgi yelpazesi.net) mecburdur. Pehlivan Ali’nin çalıştığı patosun ağası çok sert ve işçiyi düşünmeyen birisidir. Gece bile işçiler çalıştırılmaktadır. Pehlivan Ali patos makinesinin içine sap atmaktadır. Yalaka çavuş ise ağanın işi erken bitsin diye işçileri çok yoruyor. Pehlivan Ali karanlıkta çok yoruluyor ve ayağı kayarak patosun içine düşüyor. Bir bacağı kopuyor. Ağa arabam kirlenir diye ali’yi arabasına alıp hastaneye götürmüyor. Ali kan kaybından ölüyor. Diğer işçiler buna çok kızıyorlar.

 

Zeynel ile Şamdin adında iki kişi vardır. Bunlar daha önce doğru, dürüst oldukları için işten atılmışlardır. İşçinin hakkının yenmesine tamamen karşıdırlar. Bunların yerine işe Pehlivan Ali ve Hidayetinoğlu alınmıştı. Ali’nin bu şekilde ölümünü duyunca çok üzülüyorlar ve olay yerine gizlice gelerek bütün harmanı ateşe veriyorlar. Daha sonra bütün işçileri ağa mahkemeye veriyor, ancak davayı kazanamıyor.

 

Yusuf ise artık duvar ustası olmuştur. çok para kazanmış, artık köye dönmenin vakti gelmiştir. tam köye gideceği zaman Hidayetinoğlu ile karşılaşıyor. Pehlivan Ali’yi soruyor. Öldüğünü öğrenince çok üzülüyor.

 

Yusuf ne kadar üzülse de bu geçicidir. İyice havaya girmiştir. yani şehir hayatı Yusuf’u tamamen değiştirmiştir. Hem artık bir meslek sahibidir: duvar ustası..

 

Yusuf köye geliyor. Ailesi büyük bir sevinç yaşıyor. Eve Çukurova’dan bir takım eşyalar alıyor. Pehlivan Ali ve Köse Hasan’ın aileleri ise sessizce onların gelmelerini bekliyor.
Kaynak: http://bilgiyelpazesi.com/egitim_ogretim/kitap_ozetleri/roman_ozetleri/bereketli_topraklar_uzerinde_romaninin_ozeti.asp

Bu haber 1579 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Kitap Özetleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
622 Okunma
590 Okunma
547 Okunma
518 Okunma
486 Okunma
462 Okunma
454 Okunma
423 Okunma
405 Okunma
390 Okunma
348 Okunma
341 Okunma
2508 Okunma
2098 Okunma
2039 Okunma
1963 Okunma
1850 Okunma
1797 Okunma
1750 Okunma
1692 Okunma
1653 Okunma
1609 Okunma
1600 Okunma
1583 Okunma
SON YORUMLANANLAR
YUKARI